ANA SAYFA  / UZMAN GÖRÜŞÜ

OKUL ÖNCESİ EĞİTİME BAŞLIYORUM

Okul öncesi eğitime başlama, çocuğun yaşamındaki önemli dönüm noktalarından biridir. Yeni yaşamsal becerileri içeren okula başlama süreci ve bu sürecin gerektirdiği uyum, çocuğun belli bir düzeyde zihinsel, sosyal ve duygusal olgunluğa erişmesinde ki ilk adımlardan biridir. Okula başlamak hem çocuk hem de aile için büyük bir yenilik ve değişimdir. Bu önemli başlangıcın sağlıklı bir şekilde üstesinden gelinmesi ilerideki başarısını da etkileyecektir. Çocuk için okul, hiç tanımadığı bir ortam, öğretmenler, yeni arkadaşlar, uymak zorunda olduğu kuralları içeren yeni bir sosyal çevredir.
Peki bu kritik dönemde keyifli bir okul öncesi eğitimi başlangıcı için biz veliler ve öğretmenler neler yapmalıyız ? Bu konuda aile ile okul arasındaki ahenkli bir işbirliği, daha başından oluşabilecek problemlere müdahale ederek çocuğun sadece okulda değil yaşamının her alanında desteklenmesine yardımcı olacaktır. Okulun bu ilk gününde; çocuklar bu ilk deneyiminden ürkmüş, anne babalar ise ne yapıp ne yapmamaları gerektiği konusunda endişelilerdir. Bu doğal bir süreçtir. Çünkü insanlar önceden deneyimlemedikleri her türlü yaşantıdan kaygı duyabilirler.
Çocuklarınıza nereye gittiğine, okulda ne kadar kalacağına, neler yapacağına dair doğru bilgiler verin. Okulda kendi yaş grubundan pek çok yeni arkadaşlarının olacağını ve öğretmenlerinin de ona yardımcı olacağı güvenini verin. Okul öncesi eğitime yeni başlayan çocuğunuzun; ilk gün 1 saat olacak şekilde, 1 hafta boyunca kademeli olarak artan oryantasyon programına katılmasını destekleyin. Çocuğunuzla okul sonrası mutlaka günüyle ilgili sohbet edin. Okulda iyi, kötü, komik her şeyi size anlatabilmesi için ona iyi bir dinleme ortamı sağlayın. Belli bir sisteme alışmasını sağlayıp, okula gitmeden önce ve geldikten sonra yapması gerekenler hakkında onu çok da yormadan bir düzen kurmaya özen gösterin.
Çocuğunuzu okula götürürken ve ayrılacağınız zaman sakin ve olumlu olmanız önemlidir. Gülümseyerek, ne zaman onu alacağınızı anlattıktan sonra, vedalaşmayı çok uzatmadan sıcak bir şekilde ayrılmalısınız. Çocuğunuz size bırakmak istemezse çok uzun olmayacak şekilde bir süre eşlik edebilirsiniz. Fakat bu durum sürekli hale gelirse öğretmeniyle ve okulun danışmanlık servisiyle iletişime geçin.
Unutmayın başlangıçlar hepimizin hayatında önemlidir. Okula başlangıç çocuğumuzun ayakları üzerinde durmasının bir adımıdır.
Tüm öğrencilere ve ailelerine mutlu, verimli ve sağlıklı bir eğitim öğretim yılı diliyoruz.