FARKLILIKLARIMIZ

Uçan Balon Anaokulları olarak en önemli farklarımızdan birisi; 1994 yılında  kurulduğumuz günden bu güne, okul öncesi eğitim alanında, dünyada olan gelişmeleri takip etmek, kültürümüze ve ülkemiz eğitim sistemine örtüşecek şekilde eğitim programımıza entegre etmektir. Bu amaçla da, pek çok uluslararası proje ortaklığında bulunarak evrensel eğitim anlayışını, ülkemiz çocuklarıyla buluşturmayı misyon edinerek, global özelliklere ve becerilere sahip nesiller yetiştirmektir.

ULUSLARARASI PROJELERİMİZ

Okul Öncesinde Fırsat Eşitliği AB Projemiz (2005)

1 Kasım 2005’ te Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı – Ulusal Ajansı’na sunduğumuz projemiz, “Geleceğin Sermayesi” kapsamında değerlendirilmiştir.

İstanbul / Ümraniye Bölgesi’nde, sosyoekonomik durumu yetersiz ailelerin çocuklarına fırsat eşitliği sağlamak amacı ile Uçan Balon Anaokulunda, ücretsiz okul öncesi eğitim faaliyetlerinde bulunmalarına olanak tanınmıştır. Projemiz kapsamında; dört ay boyunca 28 çocuk bu okul öncesi eğitimden yararlanmıştır.

Uluslararası Girişimcilik Projesi (2008)

Proje,  Wharton Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Paul Kleindorf ve Prof. Ülkü Öktem’in girişimiyle oluşturulmuştur. Gelecek Derneği, Uçan Balon Anaokulları ve Bahçeşehir Üniversitesi ortak projesi olarak gerçekleştirilmiştir. Gelecek neslin fırsat eşitliği içinde, güvenli, yaşanabilir bir çevrede ve refah seviyesi yüksek koşullarda yaşam sürmesine imkân sağlamak amacı ile iki ay boyunca ekonomik koşulları yetersiz, 25 genç girişimci kadına 100 saat ücretsiz eğitim verilmiştir.

AIESEC ile Uluslararası Öğrenci Değişim Programı (2010)

Üyelerine hem gelişim hem de yurt dışı staj fırsatı sağlayan AIESEC, dünyanın en büyük öğrenci organizasyonudur. Bu kapsamda; Uçan Balon Anaokulları, 2010 yılından itibaren; çocuk gelişimi, psikoloji ve benzer alanlarda eğitim gören, AB’ye üye ülkelerden ve ABD’den öğrenci kabul etmektedir. Aynı zamanda Uçan Balon  Anaokulları yöneticimiz, AIESEC İstanbul öğrenci seçme komitesinde de yer almıştır.

AVRUPA BİRLİĞİ Leonardo Da Vinci Projelerimiz (2007- 2015)

Hamburg’da bulunan, Altona Sosyal Pedagoji Meslek Yüksekokulu ile yürüttüğümüz proje kapsamında,  Alman stajyerler her yıl 5 ay  boyunca Uçan Balon Anaokulları’nda stajlarını tamamlayarak,  anaokulu öğretmeni olmaya hak kazanmışlardır.

2013 yılında PSY’nin uluslararası stajyer değişim koordinatörleri Petra ve Heiko bir hafta boyunca Uçan Balon Anaokulları Şubelerini ziyaret ederek, öğrencilerinin staj koşullarını değerlendirme olanağına kavuştular. Bizler de bu ziyaretlerden büyük keyif aldık. Uçan Balon’lu Çocuklar, farklı kültürden kişilerle tanışmaktan mutluluk duyarak, farklı kültürlere karşı farkındalık kazanmışlardır. 2014’te Uçan Balon kurucuları ve psikologlarının Hamburg’a ziyaretini planladık.  Her iki konuğumuza da ziyaretleri ve paylaşımları için teşekkür ediyoruz.